Když se koukáte po nejrůznějších hračkách a jiných předmětech, na kterých jsou vyobrazeny postavičky z nějakého známého, nejčastěji dětského, filmu či seriálu, nelze si nevšimnout, že občas tak úplně neodpovídají tomu, jak by měly skutečně vypadat, především co se barev týče. Najdeme to především na oblečení v prodejnách s levným https://www.mobilmania.cz/Client.Gallery/show.aspx%3Fid_file%3D642118305%26article%3D1327329 zbožím, jako například Nákupní ráj.ilustrace parního nákladního vlaku

Někdy jsou provedené změny skutečně legrační, například pokémon Pikachu má místo žluté barvy s hnědými pruhy modrou se žlutými, nebo je mašinka Tomáš černá masinka-tomas.cz místo modrá s šedou tváří a černými komíny.

Vzhledem k tomu, že tyto motivy jsou nejčastější na dětském oblečení, nevěnují tomu rodiče obvykle příliš pozornosti. Často ani neví, že je něco špatně, koneckonců oni ten seriál nesledují. A i kdyby, tak je to přece jedno, ne? Co záleží na tom, jestli má Kačer Donald kabát červený nebo modrý. Důležité je, že oblečení sedí a že tam ta postavička je.

Měli bychom si však uvědomit, jaký signál tím našim dětem vysíláme. Říkáme jim tím, že je v pořádku akceptovat nepodařenou nekvalitní náhražku místo kvalitního originálu, pokud tak ušetříme peníze. A tento trend můžeme vidět prakticky všude.

Zamysleli jste se ale někdy nad tím, proč jsou ty barvy změněny? Věřte, že to není proto, že by výrobci nevěděli nebo si nemohli zjistit, jak má daná postava vypadat. Oni to moc dobře vědí. Jiné zbarvení má poněkud jiný účel. Tím je vyhnutí se autorským právům. Nemusí tak platit za to, že danou postavičku použijí. Také díky tomu mohou být tyto kousky tak levné.žlutý vlak projíždějící krajinou

Je fakt, že částečně si za to mohou tvůrci postaviček sami. Jen použití dané figurky totiž cenu dané věci poměrně dost zvyšuje, v některých případech až několikanásobně. A málokomu se chce platit o tolik víc jen proto, že je tam určitý obrázek.

Přesto bychom tuto praxi a obcházení autorských práv neměli podporovat. Pokud potřebujete levné oblečení, kupte si raději nějaké bez obrázku. Udělá vám stejnou službu a vy ani vaše dítě nebudete vypadat hloupě.