Balaton je již řadu let považován za středoevropské moře. Do maďarského vnitrozemí mířily především za socialismu tisíce výletníků z Československa, dnes se největší maďarské jezero opět navrací do kurzu, lidé mají zájem poznat i něco netradičního, nejen přeplněné pláže Jadranu a francouzské Riviéry. Maďarsko je opravdu kouzelnou zemí s jedinečnou mentalitou národa, stěží srovnatelnou se Slováky i s jižními horkokrevnými národy. Bude vás tu provázet na každém kroku množství květin, ovocných stromů, zeleninových plantáží, vzrostlých slunečnic na úrodných polích a na břehu jezera velmi zvláštní mikroklima.

pohled na horu

Klimatické zvláštnosti Balatonu

Zdejší podnebí je velmi svérázné, převládají tu větry od jihozápadu a vyšší vlhkost vzduchu díky rozsáhlé vodní ploše mění nepříjemné letní horko v rekreační zónu vhodnou ke koupání od června do poloviny září. K pohodové atmosféře přispívá i teplota vody v jezeru, která bývá na konci léta kolem 28 stupňů.

Na severních hornatých úbočích se pěstuje vinná réva, tato tradice se zachovala od doby Římského impéria, ostatně některé odrůdy z oblasti poblíž města Badacsony jsou světově proslulé.
lodička u břehu

Jezero vzniklo v krajině stepi, v tektonickém podloží posuvy půdy a působením větru, nejprve se zde objevovala menší jezírka, která se později spojila v jeden celek. Za posledních 10 tisíc let však plocha Balatonu ztratila na objemu přibližně jednu třetinu, avšak není třeba se obávat, že by za několik let došlo k jeho výraznému vysychání. Vodní plocha je zásobována několika přítoky říček, z nichž nejvýznamnější je Zala. Říčky však přináší značné množství sedimentu a ten se tu každý rok odstraňuje bagrováním.

Podél celého pobřeží je vystavěno několik desítek lidských sídel, která nabízí ubytování v malebných a stylových domcích typů penzionů i selských stavení, samozřejmě tu nechybí ani honosné hotely. Rekreační sezóna tu začíná již v polovině června a pro velký zájem o pobyt se doporučuje rezervovat ubytování minimálně měsíc předem.