Plzeň sama o sobě, hlavně její historické centrum, je krásné město, nenajdete tady jen proslulou zoologickou zahradu, pivovarské muzeum, historické podzemí, muzeum loutek, Techmanii, ale mnoho dalších kulturních památek, v jejím blízkém okolí pak ještě spoustu dalších.
Plzeň jako město byla založena v roce 1295, přestože husité ji dobývali 4x, nikdy se jim to nepodařilo, také právě v Plzni zazněla věta „Lomikare, Lomikare, do roka a do dne, to než tady popravili Jana Sladkého Kozinu.
středověká architektura
1)      Za historickou část města se považuje náměstí, kde stojí Katedrála sv. Bartoloměje, a přilehlé okolí náměstí. V roce 2010 zde byly odhaleny tři nové kašny mladého architekta Ondřeje Císlera, tzv. chrliče vody, které však obyvatele rozdělily na dva tábory, jedni na ně mají kladný názor, druzí záporný, ale dnes už se dá říci, že si na ně obyvatelé Plzně zvykli.

2)      Kromě „starého“ divadla J. K. Tyla bylo také postaveno v letech 2012-2014, stavba vyšla na 870 miliónů korun. Budova je oproti „starému“ divadlu naprosto rozdílná, architektonický koncept vytvořil Vladimír Kružík, charakter budovy dotváří unikátní předsazená fasáda z litého betonu s „bublinovou perforací“, která u nás dosud nemá obdoby.
mozaika v oknech
3)      Určitě nezapomeňte navštívit Velkou synagogu, která se nachází blízko historického centra Plzně a je prohlášená Kulturní památkou Česka, také oprávněně, je největší synagogou v Česku a druhou největší v Evropě.

4)      Nedaleko Plzně, v okresu Plzeň-jih můžete navštívit hrad Radyně,
který je návštěvníkům volně přístupný, hrad je typickým příkladem staveb Karla IV., s mohutnou srostlicí obdélného paláce a dvou věží, jedna z nich slouží jako rozhledna. Byl postaven v roce 1356, po roce 1530 však vyhořel a zpustl, od 19. století je upravován, v nedávných letech proběhly další úpravy. Severně od hradu můžete vidět zajímavý skalní útvar Andrejšky, který je přírodní památkou.

V okolí Plzně je však takových památek mnohem víc: Hrad Roupov, Hrad Vlčtejn, zámek Žinkovy, zámek Kozel, zámek Nebílovy, zámek Lužany, Hrad Krašov, zámek Kaceřov, klášter Plasy, a takto bychom mohli pokračovat dlouho, jedno je jasné, Plzeň a její okolí rozhodně stojí za návštěvu.