Kromě hospodárného využití prostoru můžete malou terasu v bytě či domě zvětšit také opticky. Dobré je začít tím, že exteriér vtáhnete zčásti do interiéru, a tak bude nenásilně navazovat a splývat bez rušících předělů, tzv. propojení prostoru. Umístěte několik truhlíků a květináčů na zem uvnitř i venku, čímž se výrazně zastře předěl mezi vnější a vnitřní částí. Tím, že vymalujete vnitřní stěny stejnou nebo podobnou barvou, jaké jste vybrali pro venkovní zdi, dosáhnete stejného efektu.
Často se setkáváme s chybným názorem, že malé prostory je dobré zaplnit spoustou malých předmětů. Ve skutečnosti tím dosáhnete především chaotického, neuspořádaného vzhledu a malý, uzavřený prostor bude působit klaustrofobně. Zabraňte roztříštění prostoru. Návrháři interiéru vědí, že čím méně předmětů a čím užší výběr barev a látek zvolí pro malou místnost, tím větším dojmem působí.

knihovna

Stejný princip použijte i venku a dosáhnete obdobného výsledku. Omezte počet předmětů a konstrukcí a radši než po drobných kouscích sáhněte po doplňcích větších rozměrů. Držte se jednoduchých materiálů, pokud možno ladících s již použitými konstrukcemi – například plotem pozemku nebo zdmi domu, terasového zábradlí apod. postavte tolik prvků, kolik se na terasu vejde, a doplňte je omezeným sortimentem rostlin v odvážných, výrazných skupinách.
Kouzlo se zrcadlem. Úzký pás místa se promění pomocí zrcadla umístěného na jedné straně. Vznikne jakýsi světlík. Dva jednoduché truhlíky osázené vyšším bambusem se rázem budou odrážet po celé ploše.

obývák

Nástěnná malbaje dobrým způsobem, jak zakrýt skutečnost a divadelními postupy rozšířit omezený prostor. V renesanční Itálii malířští mistři v zahradách i chodbách vytvářeli nejen zábavné motivy – například kreslenými sochami, ale využívali i optických klamů, (opička vyhlížející zpoza kreslené balustrády nebo postava mávající z kresleného okna). Podobné techniky můžete využít k rozveselení i ozvláštnění prostor.
Umělé osvětlení účinně oživí místo, které je po celý den smutné, a v noci dodá magický nádech.