Amsterdam je plný vodních kanálů, ale také květin, konkrétně tulipánů. Ostatně právě těmito tulipány se Holandsko proslavilo.

Grachty, vodní kanály, které křižují Amsterdam

Ty úplně první vznikaly už někdy v polovině sedmnáctého století. to je také doba, kdy se město začalo rozrůstat z osady do skutečného města. Na konci sedmnáctého století už patřil Amsterdam mezi nejbohatší města Evropy, dalo se tedy čekat, že i místní domy budou velice strojené a honosné. Nábřeží se jenom hemžilo trhy a obyčejným městským životem.

V osmnáctém století se město začalo rozšiřovat, a s tím souviselo i rozšíření vodních kanálů. Tyto kanály sloužily jako spojovací články mezi jednotlivými městskými články, ale také jako rychlý dopravní prostředek.
Vodní kanály měly několik funkcí. Jednak se jedná o obdivuhodné architektonické dílo, jednak to sloužilo i k ochraně města. Jejich funcke byla také omezit záplavy, které byly v tomto městě velice časté

–          Pobřeží je protkáno mnoha kluby, bary, hospůdkami a restauracemi
–          Ulice jsou plné květin a barev
–          Nachází se zde také zajímavé zahrady na místech, která byste nečekali – například na střechách domů
–          Jejich vodní hladina plně reaguje na hladinu moře, jelikož kanály jsou na moře napojené

Co byste zde měli navštívit?

–          Muzea, galerie, umělecké skvosty, výstavy
–          Obchodní domy, centra, tržiště, butiky
–          Bulvár červených lampionů, kde ve výkladních skříních pózují nahé nebo spoře oděné ženy

Romantické procházky jsou nejlepší brzy ráno, kdy město konečně chodí spát – alespoň částečně

Amsterdam je jedno z těch evropských měst, které nikdy nespí. A pokud ano, je to v brzkých časných hodinách, někdy okolo východu slunce. Na vodě se drží opar, v ulicích je jenom málo lidí a kanály jsou krásné. Využijte projížďky po kanálech, rozhodně stojí za to.