Lidé se rádi chlubí, jak se angažují v různých organizacích, které ochraňují přírodu nebo zvířata. Na druhou stranu jsou ochotni koupit si od kohokoliv čistokrevného pejska bez průkazu původu. Ačkoliv jim musí být jasné, že takové štěňátko může pocházet z takzvaných množíren. Člověk, který se chce nazývat chovatelem, jistě nebude své svěřence týrat tak, jak to vidíme (nebo spíše nevidíme) právě ve zmíněných množírnách.

Co to vlastně množírna je?
·        Zařízení, které mi tak trochu připomíná výjevy z koncentračních táborů druhé světové války.
·        S jedním rozdílem.
·        Tam se jednalo o likvidaci, tady se jedná o rozmnožování.

Psi jsou zavřeni v malých klecích, kde nemají podestýlku, natož nějakou textilii, aby si mohli odpočinout.Fenky jsou stále dokola připouštěny a rodí tak dlouho, dokud jim síly stačí. Co se s nimi stane, až jim ty síly dojdou? Myslím, že si každý domyslí. Chovatel tohoto ražení rozhodně nemá ke zvířatům žádný citový vztah. Bere je jen jako prostředek ke své pohodlné obživě. Myslím, že takový tvor se lépe stará o své auto nežli o své svěřence.

Nezavírejme oči

Co se dá pro ty zvířecí chudáky udělat? Stačí se trochu zamyslet a vcítit se do tvora, který pozbyl absolutně veškeré svobody a nikdy nepocítí žádnou něhu. Funguje jako stroj, dokud se neporouchá.
–         Jestliže se dozvím, že někde v mém okolí se takové „zvěrstvo“ děje, určitě nebudu váhat oznámit to.
–         Pokud se mi nechce přímo na policii, stačí zavolat nějaké organizaci, zabývající se ochranou zvířat.

Jestliže si budu chtít pořídit čistokrevného psa, nebudu hledat nejlevnější zdroj. Raději vyhledám opravdového chovatele. V množírně sice ušetřím nějakou tu korunu, ale mohu si zajistit budoucí problémy. Mnohdy se totiž psi páří i v příbuzenském vztahu. U štěněte zatím nejsou následky patrné, ale v dospělosti může mít řadu závažných potíží.