S kurzy „jumpingu“ a trampolínovými centry se dnes doslova roztrhl pytel. Každý rok přibývá v České republice přibližně pět nových „jump parků“ nebo podobných atrakcí pro aktivní trávení volného času. Zatímco ještě před pěti lety suverénně vedl počet nově otevřených „workout parků“ – venkovních posilovacích náčiní, dnes výrazně dominují právě skákací atrakce.

výskok při západu slunce

Venkovní posilovny mají něco do sebe, občas se na nich objeví nadšenci, mezi nimi dokonce i senioři, kteří cestou do nákupního centra zlepšují svou kondici, posilují svaly a zacvičí si i pro lepší náladu, ale přece jen jde o nářadí posilovací a tudíž velmi namáhavé. To však neplatí pro trampolíny 305 Beanbag. I když se na jejich povrchu řádně zapotíte a nelze tvrdit, že jde jen o výrobek určený k dětskému skotačení, tento svérázný tělesný pohyb přináší mnohem větší účinnost a k tomu spontánní radost z pohybu a dokonalý relax a antistres. Nevěříte?

Proč právě trampolíny

Možná si kladete otázku, proč zrovna tato pomůcka, vždyť existují stovky sportovních potřeb, které tělo dokonale „potrápí“? Cvičení na pružných podložkách však poskytuje obrovskou úlevu právě díky výslednici fyzikálních sil, které na tělo působí při každém výskoku, dopadu, i letové fázi. Pravidelné střídání působení sil na lidský organismus posiluje nejen svalové partie včetně hlubokých vnitřních svalů břicha a zad, ale velmi dobře se prokrvují i vnitřní orgány a rozproudí lymfatický systém. Jde o koordinovanou součinnost více druhů fyzikálních i biochemických systémů zároveň a to si dobře uvědomují zejména lékaři a fyzioterapeuté.

dvě skákající dívky

Trampolína je v podstatě víceúčelová cvičební pomůcka, která léčí tělesné neduhy a psychická traumata, formuje postavu, odstraňuje nadbytečné tukové tkáně, zvyšuje vitální kapacitu plic, podporuje činnost krevního oběhu, zásobuje kyslíkem všechny buňky včetně periferií a dokonce zpevňuje klouby, páteř a kostru efektivnějším využíváním vápníku a magnézia. Podstatný je však především vliv na psychiku, kdy se vyplavováním endorfinů zlepší nálada, eliminují deprese a posiluje zdravý a hluboký spánek.