Dnes je nepředstavitelně široká škála mazlíčků, ze kterých si můžeme vybrat. Od exotických papoušků po lesní zvířata jako například veverky, nebo mývalové. Ať už vlastníme jakékoliv zvířátko, je naší odpovědností pro něj zařídit bezpečný domov. Třeba když vlastníme pejska, který je teprve ve věku štěněte, musíme z jeho dosahu odstranit vše, co by mohlo přijít do styku s jeho zuby. Nejen pro vaše osobní pohodlí a abyste se vyhnuli neustálému uklízení, ale také pro zdraví samotného psa. Menší části rozkousaných věcí může vdechnout nebo spolknout.

papoušek žako

Pokud není nikdo v bytě přítomen, kdo by se zrovna o pejska postaral a hlídal ho, doporučuje se navyknout ho na ohrádku, kde počká, dokud někdo nedorazí domu. V tomto případě musíme dbát na to, aby náš mazlíček měl po několika hodinách strávených v ohrádce možnost se proběhnout a vyvenčit. Ohrádka by tedy měla sloužit pouze jako provizorní ochrana, když psa zrovna nikdo nehlídá, a ne jako řešení, jak se zvířete na chvíli zbavit.

Velmi populární je mít doma papouška. Je to inteligentní zvíře, které dodá vaší domácnosti lepší náladu a může vás bavit jeho pestrým slovníkem. U papoušků je třeba mít se na pozoru. Nefunguje to tak, že si papouška přivezete domu, vypustíte ho z klece a necháte ho ať si hraje. Stejně jako u ostatních zvířat, musíte prohlédnout okolí pro nebezpečné předměty. Také bychom měli uklidit pokojové rostliny, které mohou být pro papouška jedovaté. Když už se rozhodneme jej vypustit ven z klece, musíme hlídat těsnění oken, a hlavně viditelnost skla. Papoušek neví, že zrovna tam, kam letí se nachází sklo. Proto do něj může narazit a způsobit si tak otřes mozku.
roztomilé štěně

Můžete tedy dát před okno viditelné závěsy, nebo síťku, která zabrání nárazu. Papoušek by měl být ochočený, aby se nebál doteků a jeho výlet po bytě nevnímal jako ohrožení života. Když si pořizujete papouška neochočeného, raději ho ponechte v zabezpečené a prostorné kleci.

Pro hlodavce stačí pořídit dostačující klec se všemi potřebnými doplňky a hlavně mu musíme dat to, co potřebují všechna zvířata: lásku a odpovědnost chovatele!