Cestovat po republice, ale i po světě se dá několika způsoby. Každý způsob má své pro a proti a každý způsob má své příznivce a odpůrce. Nemyslíme tím dovolenou, kdy dojedete na vámi zvolené místo, tam se ubytujete a týden strávíte tím, že jste buď na hotelu nebo u moře a maximální odvaz, je fakultativní výlet, který vám celý zorganizuje cestovka. Bavíme se o cestování, kdy chceme poznat během dovolené co největší kus dané země a nepředpokládáme, že dovolená bude o luxusu, ale bude o zážitcích.

madeira

Jedna z možností, jak cestovat, je cestování s cestovkou. Jednoznačná výhoda je, že se nemusíme téměř o nic starat. Průvodce si vás vyzvedne na letišti a pokud se od něj za celou dovolenou nehnete, tak se vám nestane, že se ztratíte. Nemusíte umět jazyk dané země, kde se nacházíte, nemusíte vědět o dané zemi předem téměř nic a průvodce vás po čas pobytu seznámí s kulturou, tradicemi, vezme vás do tradičních restaurací, doporučí vám typická jídla, poradí muzea, zajímavá místa. Nemusíte se starat o dopravu, většinou je zajištěna doprava, a i když je to např. turistická dovolená, máte většinou podporu auta, které vám převáží věci, pokud nepřespáváte stále na jednom místě, což je v případě poznávacích zájezdů jen málo pravděpodobné.

moře

Druhá možnost je cestovat na vlastní pěst. Upřednostní ji pochopitelně mladší dobrodruhové, kteří se nechtějí vázat na skupinu, nechtějí dodržovat časy, kdy se skupina musí potkávat, aby se přesunula někam dál. Jednoznačná výhoda je, že jsou pány svého času. Nevýhoda je, že si všechno musí zajišťovat sami, a hlavně, pokud se o zemi chtějí dozvědět nějaké zajímavosti, musí si je najít na internetu, nebo se seznámit s nějakým „domorodcem“. Že nejste dobrodruhové a ani první ani druhá možnost není pro vás? Tak si vezměte hypotéka na chatu a je to! Každý máme přece svoje sny.