Je jasné, že cokoliv dnes potřebujeme vědět, hledáme na internetu. Stačí se jen zamyslet, kdy jste si naposledy otevřeli například encyklopedii, abyste se něco dozvěděli. A je pravdou, že tato varianta je mnohem rychlejší a pohodlnější.

 

Navíc s tím, jak se naše poznání neustále rozšiřuje, není nutné kupovat stále nové knihy. To platí i o různých tématech. Je to tedy rychlejší, pohodlnější a v neposlední řadě také levnější. Zdálo by se tedy, že se jedná prakticky o ideální řešení.

 

logo facebooku

 

Tak tomu ovšem není. Pravdou totiž je, že zde najdeme nejen pravdivé informace, ale také ty, které se na ní nezakládají. Proto je potřeba, abychom dokázali rozeznat, kterým z nich můžeme věřit a kterým nikoliv. A to může být pro některé lidi velký oříšek.

 

Problémem je v první řadě fakt, že máme tendenci být méně skeptičtí k tomu, co podporuje to, čemu již věříme, a naopak. Díky tomu snáze uvěříme tomu, čemu uvěřit chceme. Situaci nepomáhají ani algoritmy, které nám podsouvají informace a videa, která by se nám mohla líbit, což ve většině případů znamená taková, která podporují naši víru.

 

vyhledávání na Googlu

 

I to je důvod, proč se v posledních letech tolik rozmáhá víra v nejrůznější konspirace, ať už se jedná o vakcíny či plochou Zemi. A nejhorší na tom je fakt, že si naprostá většina lidí tuto skutečnost ani neuvědomuje.

 

Dobrá, co tedy můžeme dělat, abychom se tomu vyhnuli? To je poměrně jednoduché – je potřeba si informace, které se k nám dostávají, neustále ověřovat. Vždy je nutné se pídit po tom, jaký je jejich původní zdroj a čím jsou podloženy.

 

Samozřejmě, ani tento postup není stoprocentní, avšak pomůže nám odfiltrovat ty největší dezinformace. A to je důležité zvláště v současné době. Není to totiž ani zdaleka tak neškodné, jak by se na první pohled mohlo zdát. V některých případech to dokonce může stát i život našich blízkých – a to rozhodně není něco, co by kdokoliv z nás chtěl.